LETNIA SCENA: HURABAN


LETNIA SCENA: HURABAN
Kiedy:
13 Lipiec 2018@19:00
2018-07-13T19:00:00+02:00
2018-07-13T19:15:00+02:00
Gdzie:
RESTAURACJA STARY KLASZTOR
UL.PURKYNIEGO 1
Koszty:
TBA
LETNIA SCENA: HURABAN @ RESTAURACJA STARY KLASZTOR

HuRaban – zespół zawiązany w Legnicy przez absolwentki wrocławskiej Akademii Muzycznej – Fabianę Raban-multiinstrumentalistkę i Hannę Włodarczyk-gitarzystkę, koncertuje głównie za granicą:
w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Włoszech i Norwegii. Aranżuje autorsko muzykę z różnych stron świata; bałkańską, żydowską, latynoską, a także polską.
W trakcie rozlicznych podróży po Europie kolekcjonuje tematy muzyczne, a także oryginalne orientalne instrumenty perkusyjne, strunowe oraz flety. W 2017 roku do zespołu dołączyła legnicka wokalistka związana ze sceną modern rock i reggae Monika Zapaśnik (Maria Nefeli, Zielony Groszek).
W 2017 roku HuRaban wydał debiutancką płytę „Owcze Źrodło” pod patronatem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, z którym ściśle współpracuje.
Są tacy, którzy twierdzą, że HuRaban, mimo skromnego 3-osobowego składu dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra.
Ich utwory od kilku lat znajdują się w czołówce Top World Music Charts na stronie ethnocloud.com. Zespół wspólpracuje z Instytutem Polskim w Lipsku, Instytutem Heinricha Heine w Duesseldorfie, festiwalem Kunstsalon w Kolonii.
W roku 2018 zespół został zaproszony do udziału w prestiżowym festiwalu world music w Niemczech „TFF Rudolstadt”.

HuRaban wykonuje muzykę nazywaną world music, sublimującą w sobie oryginalne tematy ludowe z całego świata. Zespół aranżuje je „po swojemu”, gra to, co lubi i tak, jak lubi ufając, że na świecie są ludzie o podobnej wrażliwości. Od 2017 roku współpracuje z poetką Anną Podczaszy (w 2000 r. nominowaną do literackiej nagrody Nike), która specjalnie dla HuRabanu pisze teksty. Ciekawostką jest kilka polskich, ludowych tematów, które zostały dzięki niej okraszone zupełnie nowymi historiami. Oprócz kontrabasu, skrzypiec i gitary, zespół używa orientalnych instrumentów, takich, jak perska kamancha, którą wykorzystuje w polskich kujawiakach, a także energetyczne bębny obręczowe, egipską darbukę, riq, castagnet i tamborę. Muzyka HuRabanu to niepowtarzalna kobieca energia połączona z wielką dbałością o profesjonalne wykonanie.

https://www.youtube.com/watch?v=aMm9wsWGJR4

https://www.youtube.com/watch?v=VY2bOnOvfvA

https://www.youtube.com/watch?v=iDkTPrNC6Gc

13.07.2018, godz.19:00, Letnia Scena na Dziedzińcu
Stary Klasztor, ul.Purkyniego 1
bilety : TBA