CEJC


CEJC
Kiedy:
3 Czerwiec 2018@20:00
2018-06-03T20:00:00+02:00
2018-06-03T20:15:00+02:00
Gdzie:
RESTAURACJA STARY KLASZTOR
PURKYNIEGO 1
Koszty:
Bez opłat
CEJC @ RESTAURACJA STARY KLASZTOR

Gwiazdy jazzu zagrają na Letniej Scenie Starego Klasztoru!

Ethno Jazz Festival zaprasza na koncert międzynarodowej formacji tworzonej przez czołowych muzyków jazzowych z Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

Koncert Central European Jazz Connection odbędzie się 3 czerwca na Dziedzińcu Starego Klasztoru i zainauguruje działalność Letniej Sceny, na której odbywać się będę koncerty aż do września.

Zespół Central European Jazz Connection wystąpi w składzie: Kuba Stankiewicz – fortepian, Kornél Fekete-Kovács – trąbka, Matúš Jakabčic – gitara, Tomáš Baroš – kontrabas.

Wstęp na koncert jest wolny!

The program is organised on behalf of the Public Foundation for Research on Central and Eastern European History and Society within the framework of the Hungarian Presidency of the Visegrad Group 2017/2018.

 

 

KUBA STANKIEWICZ jest jednym z najwybitniejszych pianistów-kompozytorów jazzowych w Polsce. Na profesjonalnej scenie debiutował w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego (1985). W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie i podróżował po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Artie Shawa. Po powrocie do kraju założył własny zespół. Grał w Traveling Birds Quintet (z Darkiem Oleszkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem i Cezarym Konradem) nagrywając z nimi dwa albumy. Kuba Stankiewicz współpracował m.in. z Artem Farmerem (płyta Art in Wrocław), Scottem Hamiltonem, Harvie Swartzem i Sheilą Jordan.

MATUS JAKABCIC – słowacki gitarzysta, kompozytor i aranżer, był liderem różnych projektów m.in. Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, Matúš Jakabčic Tentet, 13 Piece Swing and Latin band, Stop Time, Bee Connection, Madhouse, Matúš Jakabčic Quartet, EU Big Band. Jako kompozytor i aranżer współpracował również z licznymi grupami i orkiestrami, takimi jak Big Band Greg Hopkins Euro Jazz Big Band, European Jazz Youth Orchestra, Gustav Brom Big Band, Harry Sokal, Gabriel Jonáš oraz Juraj Bartoš. Można go usłyszeć na ponad 25 albumach. Grał na festiwalach w całej Europie, w USA, Algierii, Izraelu i na Kubie. Jednym z jego najbardziej ambitnych projektów jest Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band. Dotychczas wydali oni 3 płyty.

KORNÉL FEKETE-KOVÁCS – węgierski trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer. W 1998 roku ukończył studia na wydziale Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Był jednym z najbardziej zapracowanych muzyków w swoim kraju. Grał solo, ale również jako muzyk sesyjny. Jako aranżer jest obecny na współczesnej scenie jazzowej oraz popowej na Węgrzech i w Europie. Założyciel i członek Budapest Jazz Orchestra (1998). W 2005 roku założył Modern Art Orchestra, gdzie do dziś jest dyrektorem artystycznym, a także Kornél Fekete-Kovács Kwintet. Podczas swojej kariery Fekete-Kovács grał w renomowanych międzynarodowych zespołach, m.in IASJ Big Band (Kopenhaga), EBU Big Band (Amsterdam-Budapeszt), Brande International Music Workshop Orchestra (Dania), UMO Jazz Orchestra (Finlandia)

TOMAS BAROS – czeski kontrabasista grający nie tylko w Czechach i na Słowacji, ale również w innych krajach zapraszany przez zagranicznych artystów. Współpracował z gwiazdami światowej sceny jazzowej, w tym z Benny Golson, Rick Margitza, Antonio Farao, Gene Jackson, Vincent Herring, Dennis Rowland, Eric Allen, Deborah Davis, Joe Cohn, Paul Bollenback, John Betsch, Brian Charrette, Tony Lakatos, Kalman Olah, Igor Buttman, Douglas Sides, Osian Roberts, Benito Gonzales, Gábor Winand, Karen, Edwards and Peter Beets.